Uczelnia

Dla kandydata

Dla studenta

Kontakt

Zwiń menu
Publikacje

6 darmowych narzędzi AI, które pomogą Ci przetrwać sesję

  • AI

dodano: 20 czerwca 2024

Sesja zbliża się wielkimi krokami, a Ty czujesz, że toniesz w morzu notatek, artykułów i prezentacji? Spokojnie, wprawdzie sztuczna inteligencja nie nauczy się za Ciebie, ale pomoże lepiej  przygotować się do egzaminów, szybciej dokończyć prace zaliczeniowe i dopiąć na ostatni guzik projekty.

 

Portal Aplikuj.pl sporządził listę, która może Ci się przydać. Oto 6 narzędzi AI, które uczynią Twoją naukę łatwiejszą, szybszą i mniej stresującą. Sprawdź, jak wykorzystać najnowsze technologie, by przetrwać ten intensywny okres w akademickim życiu.

 

1. ChatGPT

 

ChatGPT to zaawansowany model językowy opracowany przez OpenAI, który potrafi generować i przetwarzać tekst, wyszukiwać informacje, streszczać treści, analizować obrazy czy dokumenty, a także tworzyć obrazy na podstawie opisu tekstowego. Może być bardzo pomocny jako wszechstronne narzędzie wspomagające naukę i codzienne wyzwania edukacyjne studentów.
Minus? Wersja darmowa wypada znacznie gorzej niż najnowsza wersja płatna ChatGPT 4o. To dlatego na końcu naszego zestawienia znajdziesz też bezpłatną alternatywę, opartą na identycznej technologii.

Przy okazji bezpłatnych narzędzi, przydatną odsłoną czata jest Playground AI. Na stronie możliwa jest interakcja z wieloma modelami OpenAI, takimi jak GPT-3.5 i GPT-4. Narzędzie m.in. generuje obrazy na podstawie tekstowych opisów. Wystarczy, że wyjaśnisz w polu tekstowym, co chcesz zobaczyć, a Playground AI stworzy dla Ciebie odpowiednią grafikę. Przyda się zwłaszcza do wizualizacji pomysłów i tworzenia ilustracji do projektów.

 

Warto poćwiczyć tworzenie obrazów np. do prezentacji czy artykułu. Zdolność przekuwania wizji na formę graficzną, podobnie jak umiejętność korzystania z tego narzędzi Open AI, przydaje się nie tylko na studiach – staje się też pożądaną kompetencją dla pracodawców (polecamy artykuł: Rozwiązania AI w pracy). Narzędzie wciąż się uczy i nie zawsze idealnie odwzorowuje to, na czym Ci zależy, czasami też grafiki będą miały błędy – warto jednak “pobawić się” w formułowanie jak najbardziej skutecznych promptów.

 

2. Grammarly

Grammarly to asystent pisania, który poprawia gramatykę, stylistykę i spójność tekstów. Idealne rozwiązanie dla studentów studiujących w językach obcych lub uczestniczących w międzynarodowych projektach. Najlepiej sprawdzi się w przypadku tekstów pisanych po angielsku, ale wyłapie też podstawowe błędy i braki w naszym rodzimym języku.
Konkurencyjną aplikacją jest LanguageTool, który odrobinę lepiej radzi sobie z językiem polskim. To niezastąpione narzędzie dla każdego studenta, który chce podnieść jakość swoich pisemnych prac.

 

Pamiętaj! Używaj asystenta umiejętnie – on też się myli! Jednak szybka weryfikacja poprawek i tak pójdzie sprawniej i przyjemniej, niż mozolne sprawdzanie treści zdanie po zdaniu.

 

3. Slides.ai

 

To popularne rozszerzenie do usługi Prezentacje Google umożliwia automatyczne tworzenie prezentacji na podstawie wprowadzonych danych tekstowych. Aby z niego skorzystać, zainstaluj aplikację dla Google Slides. Następnie wejdź na dysk Google, otwórz Prezentację i utwórz nową. W karcie rozszerzenia wybierz Slides AI i kliknij “generate new slides”.
Narzędzie może samodzielnie wygenerować prezentację na wybrany temat, z uwzględnieniem Twoich wskazówek, lub bazować na przesłanym przez Ciebie tekście. Wkrótce mają się pojawić dodatkowe opcje umożliwiające tworzenie prezentacji na podstawie linku z artykułem czy filmiku z YouTube.
Gdy narzędzie podzieli treść na slajdy, wprowadzi spójną stylistykę i formatowanie, pozostanie Ci ta przyjemna część pracy, czyli poprawa struktury, dostosowanie elementów graficznych i dopisanie lub usunięcie niektórych treści.
Tego typu rozwiązaniom jeszcze daleko do doskonałości i mają pewne ograniczenia, więc z prezentacją na pewno trzeba będzie jeszcze popracować. Jednak samo wygenerowanie slajdów i wstawienie (lub wręcz wygenerowanie gotowego) tekstu za pomocą jednego kliknięcia to już spora oszczędność czasu.

 

4. SciSpace

 

Anglojęzyczna platforma (obecnie na domenie Typeset.io) do wyszukiwania artykułów naukowych, dzielenia się wynikami analiz, współpracy naukowej i cytowania autorów badań. Prawdziwe złoto wśród narzędzi AI przydatnych dla studentów. Wystarczy, że wpiszesz do narzędzia zagadnienie, o którym szukasz informacji, a otrzymasz nie tylko listę artykułów z wyodrębnieniem istotnych założeń, jakie są w nich zawarte, ale także główną konkluzję na dany temat, wygenerowaną na podstawie wszystkich dostępnych źródeł.

 

5. Pika Labs

 

Pika Labs to ciekawe narzędzie do tworzenia wideo na podstawie analizy i wizualizacji danych tekstowych, dzięki któremu w wyjątkowo kreatywny sposób zaprezentujesz dany temat. Narzędzie stworzy gotowe, kilkusekundowe animacje, z których możesz skleić dłuższy materiał. W płatnej wersji możesz generować dłuższe treści i dodawać efekty audio.
Być może Pika Labs nie znajdzie zastosowania w projektach technicznych opartych na obliczeniach i twardych danych, ale wszędzie tam, gdzie wykładowca pozwala popuścić
wodze wyobraźni i wykazać się kreatywnością, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu.

 

6. Perplexity

 

Chatbot AI, który odpowiada na pytania i prowadzi konwersacje, to bezpłatna alternatywa ChatGPT. Perplexity jest interaktywnym pomocnikiem, który pomoże Ci w nauce i rozwiązywaniu  problemów. Prowadź z nim dialogi i uzupełniają wiedzę w przyjemny, wygodny sposób. Możesz np. sprawdzać swój poziom przygotowania do egzaminu, skłaniając bota do zadawania pytań i uzyskiwać informacje zwrotne o tym, jakich zagadnień zapomniałeś poruszyć. Takie połączenie zabawy z nauką sprawi, że łatwiej przyswoisz wiedzę!

 

Z pomocą tych narzędzi AI nie tylko przetrwasz sesję, ale także umilisz ten czas i ograniczysz stres związany z natłokiem materiału. Korzystaj z technologii, oszczędzaj czas i zaskocz swoich wykładowców. Powodzenia!

 

Artykuł we współpracy z: https://www.aplikuj.pl/

Nadchodzące wydarzenia
Pozostań w temacie
Zobacz wszystkie
Skip to content