Uczelnia
Dla kandydata
Dla studenta
Kontakt
O stypendium socjalne mogą się starać wszyscy studenci pozostający w trudnej sytuacji materialnej, u których dochód rodziny w przeliczeniu na członka rodziny nie przekraczał w 2022 r. kwoty 1294,40 zł. netto. ( od października 2024 – za rok 2023 – będzie to kwota 1570,50 zł)
Dodatkowo studenci w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. w przypadku sieroctwa, długotrwałej lub ciężkiej choroby w rodzinie, przemocy w rodzinie, znacznej niepełnosprawności członka rodziny itp.) mogą się starać o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
Student ubiegający się o stypendium socjalne lub zwiększone stypendium socjalne składa w terminie do 31 października w semestrze zimowym lub do 31 marca w semestrze letnim wniosek o przyznanie stypendium socjalnego.
Studenci, którzy pobierali już stypendium w semestrze zimowym, starający się o ponowne przyznanie stypendium w semestrze letnim składają uproszczony wniosek na semestr letni . Nie jest wymagane ponowne składanie dokumentów potwierdzających osiągnięte dochody.
W związku z tym, że od tego czasu do dnia składania wniosku o przyznanie stypendium sytuacja materialna i rodzinna mogła się zmienić, przewidziana została specjalna procedura uaktualniania sytuacji dochodowej rodziny. Służy temu pojęcie dochodu utraconego i uzyskanego, o którym piszemy poniżej.
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody:
Student może się ubiegać o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez rodziców czy opiekunów:
– jeśli nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców (co potwierdza złożeniem stosownego oświadczenia) i spełnia jedną z następujących przesłanek:
Jako dochód do celów stypendialnych należy traktować:
Dochód z gospodarstwa rolnego wylicza się mnożąc liczbę ha przeliczeniowych, w których wyrażona jest powierzchnia użytków rolnych, przez wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego. Wartość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego za 2022 wynosi 5549,00 zł.
Przed złożeniem wniosku o stypendium należy ustalić czy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie uprawnia studenta do otrzymania stypendium socjalnego.
Najpierw należy policzyć dochód rodziny, który jest sumą dochodów członków rodziny (kwoty netto).
Dochód członka rodziny to przeciętny miesięczny dochód osiągnięty w roku, z którego wylicza się dochód do celów stypendialnych (aktualnie jest to 2023 r.) z uwzględnieniem dochodu uzyskanego lub utraconego. Liczy się go w następujący sposób:
Jeżeli członek rodziny miał dochód z danego źródła przez cały rok 2022 i otrzymuje go do dnia złożenia wniosku lub jeśli nie posiada już tego dochodu lecz nie mieści się on w katalogu odchodów utraconych to dochód ten dzieli się przez 12 miesięcy.
Jeżeli członek rodziny w trakcie roku 2023 (np. w marcu) uzyskał dochód z powodu (tzw. dochód uzyskany):
i nie utracił go do dnia składania wniosku to dochód ten dzieli się przez liczbę miesięcy z 2023 r., w których był uzyskiwany (np. przez 10).
Jeżeli członek rodziny po roku 2023 uzyskał nowy dochód z powodu, o którym mowa powyżej (tzw. dochód uzyskany) i nie utracił go do dnia składania wniosku – do jego przeciętnego dochodu z 2023 r. dodaje się dochód z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód ten został uzyskany.
Jeżeli członek rodziny w dniu składania wniosku nie posiada dochodu, który posiadał w 2022 r. z powodu (tzw. dochód utracony):
to takiego dochodu nie bierze się pod uwagę przy wyliczaniu dochodu do celów stypendialnych.
W powyższych przypadkach student załącza do wniosku Oświadczenie o utracie/uzyskaniu dochodu wypełnione w części, która go dotyczy.
Dochody członków rodziny należy zsumować a następnie podzielić przez liczbę członków rodziny.
Uwaga:
Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy, licząc od dnia utraty dochodu, uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy, lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.
Dokumentami potwierdzające dochód:
– oddanej w dzierżawę, na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego;
– gospodarstwa rolnego wniesionego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną;
– gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Z kolei ustalając dochód rodziny uzyskany przez dzierżawcę gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę na zasadach, o których mowa w wyżej, dochód uzyskany z gospodarstwa rolnego pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
– kopia odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty oraz kserokopia wyroku rozwodowego,
– przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące rzeczywistą wysokość alimentów płaconych przez członków rodziny studenta na rzecz osób spoza rodziny lub w przypadku otrzymywania niższych alimentów niż zasądzone,
– zaświadczenia komornika o wysokości wyegzekwowanych alimentów lub o bezskuteczności ich egzekucji.
W przypadku dołączania do wniosku kserokopii dokumentów, przy składaniu wniosku należy przedłożyć oryginały do wglądu.
Stypendia socjalne przyznawane są na jeden semestr (5 miesięcy).
Kwota stypendium jest zależna od wysokości dochodu oraz od wysokości dotacji otrzymanej na pomoc materialną dla studentów. Kwotę stypendium oblicza się jako różnicę pomiędzy podstawą naliczania, a przeciętnym miesięcznym dochodem przypadającym na osobę w rodzinie studenta.
Przykładowy wniosek dla opisanej sytuacji znajdziesz poniżej.
Studentka Anna Kowalska wnioskuje o stypendium socjalne w semestrze zimowym 2023/2024.
Rodzina Anny składa się z czterech osób:
Studentka Anna (wnioskodawca) w 2022 r. nie miała żadnych dochodów, w marcu 2023 r. podjęła pracę w formie umowy zlecenia, którą posiada również w dniu złożenia wniosku.
Ojciec studentki pracuje nieprzerwanie w tym samym zakładzie pracy od 2017 r oraz posiadał w 2022 i posiada nadal gospodarstwo rolne o wielkości 1,2 ha przeliczeniowego.
Matka studentki od 2015 roku prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego (stawka podatku wynosi 10%).
Brat studentki uczy się w szkole podstawowej.
Wniosek o przyznanie stypendium socjalnego ( zał.2)
Wzór wypełnienia tabelki (str 2 wniosku o stypendium)
Wniosek o stypendium socjalne na semetr letni (zał.3)
Oświadczenie o samodzielności ( zał.12)
Oświadczenie o uzyskaniu/utracie dochodu ((zał.9)
Oświadczenie o odbytych studiach (zał.1)
Przykładowe oświadczenie studenta o odbytych studiach
Zgoda studenta oraz członków rodziny na przetwarzanie danych osobowych.
Oświadczenia o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne (zał.11)
Oświadczenie o dochodzie z działalności opodatkowanej w formie ryczałtu ew. lub karty podatkowej (zał.7)
Oświadczenie o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym (zał.8)
Przykładowy wniosek o stypendium socjalne na semestr zimowy 2024/2025