„Jaśmin” – projekt i realizacja autorskiego tomiku poezji
Autor – Klaudia Palenga
1. Cel i podstawowe założenia
„Jaśmin” jest to autorski tomik poezji, który łączy w sobie wiersze, fotografie oraz ilustracje w jednolitą, nierozerwalną całość. Cele projektu były dwa. Pierwszym i jednocześnie najbardziej potrzebnym samej autorce – przelanie myśli, żali i doświadczeń w jedno miejsce, a zarazem “wyżycie się” artystyczne. Drugi bardziej społeczny – wsparcie i potencjalna pomoc osobom w podobnej sytuacji lub z podobnymi doświadczeniami życiowymi. Zbudowanie bezpiecznej przystani dla złamanych serc.
2. Realizacja projektu
Celem projektu było stworzenie autorskiej publikacji, która będzie uderzać prosto w emocje czytelnika. Autorka rozpoczęła pracę od rozpoznania podobnych dzieł oraz gatunków literackich. Czytając różnego rodzaju poezję postanowiła, że tomik, aby adekwatnie przedstawiał zamysł musi mieścić się w gatunku literackim nazwanym liberaturą, który cechuje się elementami literatury klasycznej z wizualnymi elementami. Pierwotnymi inspiracjami były polskie klasyki gatunku takie jak “Oka-leczenie/(O)patrzenie” Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. W późniejszym etapie inspiracją stały się dzieła z literatury współczesnej takie jak “Mleko i miód” Rupi Kaur czy “Miała dzikie serce” Atticusa.
Rozpoczynając proces projektowy autorka stworzyła własne rysunki linearne oddające sens danego wiersza bądź ubogacające jego wartość.
W niektóre z nich zostały wplątane słowa tak, aby stanowiły jednolitą całość.
Oczywiście rysunki nie były jedynym wizualnym “ozdobnikiem”, na rzecz tomiku zostały wykonane fotografie – niektóre w dalszym etapie odpowiednio przerobione, aby jeszcze bardziej oddać klimat.
Niektóre rozkładówki to “kapsuły czasu” stworzone z wspomnień. Najczęściej pokazane w formie kolażu lub scrapbooka.
Inspirując się liberaturą autorka zaprojektowała książkę tak, aby niektóre elementy wyróżniały się np. poprzez zagięty róg bądź uciętą w połowie stronę.
3. Produkt końcowy
Produkt końcowy opracowany przez autorkę to poręczny tomik poezji wielkości 15×15 centymetrów w twardej oprawie szytej nićmi. Przed drukiem autorka przygotowała prototyp, który własnoręcznie zszyła i oprawiła.
Natomiast finalny produkt w większym nakładzie (30 sztuk) został zlecony do realizacji w drukarni cyfrowej.
Format został przemyślany w taki sposób, aby potencjalny czytelnik mógł postawić książkę w domowej biblioteczce a zarazem wyróżnić ją na tle innych, prostokątnych egzemplarzy innych artystów.
4. Informacje o możliwości wykorzystania
Tomik ma być oazą dla zagubionych dusz, które potrzebują wsparcia. Autorka pragnęłaby, aby dotarł on do jak największej ilości osób, przeważnie kobiet, które czują się podobnie jak ona w okresie pisania oraz tworzenia tomiku. Chciałaby być dla nich wsparciem nawet jeśli byłyby to dla niej obce osoby. Z tego względu rodzą się plany, aby wydać dzieło, które powstało.