Na początku czerwca tego roku w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Ales Bartunek, dyrektor genralny IBM Polska oraz Prezydent Katowic, Piotr Uszok, ogłosili, że w Katowicach powstanie Centrum Dostarczania Usług IBM. Jak poinformowali, do 2015 roku firma stworzy w stolicy Górnego Śląska 2000 miejsc pracy, do końca 2013 roku zatrudniając 400 osób. Siedziba Centrum według początkowych planów miała się mieścić przy ulicy Chorzowskiej, jednak ostatecznie wybrano nowy biurowiec przy ulicy Francuskiej, gdzie amerykańska korporacja wykupiła 3200 metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
Zmieniające się trendy widać na rynku pracy także w sferze formalnej. Coraz częściej pracodawcy zatrudniają nowych pracowników, korzystając z różnych, bardziej elastycznych form zatrudnienia, odchodząc tym samym od standardowej umowy na pełny etat na czas nieokreślony. Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na ten temat, zamieszczam poniżej krótką „ściągę”.
Świat technologii pochłania dzieci i młodzież. Nie mogą się mu także coraz częściej oprzeć dorośli. Innowacyjne zabawki, sprzęty, ekstremalne sporty i rozrywki, media to tylko mała część tego, czym się (bardzo!)interesuje się dzisiaj zwłaszcza młode pokolenie. Prawdziwą furorę robią jednak gry komputerowe. W 2012 roku Polacy wydali na nie aż 12 mld złotych, a to według ekspertów dopiero początek.
Przed nami wakacje. Dla jednych to czas intensywnego wypoczynku, podróży małych i dużych. Dla innych to jednak czas wzmożonej pracy. Wielu studentów wykorzysta go, aby zarobić pieniądze albo poszerzyć swoje kompetencje, nabyć doświadczenia zawodowego, tak cennego w oczach pracodawców. Możliwości jest naprawdę wiele. Cześć z nich prezentuję poniżej.
Polska w tym roku świętuje 9 lat członkostwa w Unii Europejskiej. To czas wielu zmian, z których część widoczna jest gołym okiem (kilometry autostrad, nowoczesne środki komunikacji miejskiej, obiekty rekreacyjne). Wystarczy wybrać się na spacer po okolicy, aby po drodze zobaczyć przynajmniej jedną tablicę informacyjną, na której widniej napis „współfinansowane ze środków UE w ramach…”.
Kobiety stanowią jedynie ok. 10% pracowników w branży IT. Tymczasem, w ciągu kilku następnych dziesięcioleci Europa będzie borykać się z niedoborem wykwalifikowanych informatyków. Te dwie informacje to zatem szansa i wyzwanie dla systemów edukacji i rynków pracy w państwach europejskich, także w Polsce. Konieczne jest przekonanie kobiet i ich zainspirowanie do otwarcia się na wykorzystanie tkwiącego w nich potencjału w branży IT.