Spośród tysięcy nadesłanych CV, wybrano Twoje i zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanawiasz się, jak się przygotować, aby dobrze wypaść? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

Spośród tysięcy nadesłanych CV, wybrano Twoje i zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanawiasz się, jak się przygotować, aby dobrze wypaść? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

Zachowanie

Po pierwsze, zacznij od dobrego wejścia. Bądź uśmiechnięty/a, podaj pewnie rękę w odpowiedzi na gest powitania osoby przeprowadzającej rekrutację i utrzymaj z nią kontakt wzrokowy.

Po drugie, popracuj wcześniej nad swoją dwuminutową reklamą. Pomyśl nad jednym, dwoma zdaniami, które w pełni Cię określają i dzięki którym zostaniesz zapamiętany/a. Pamiętaj także, aby po prostu dobrze się przygotować do rozmowy. Najlepiej wykonaj symulację, aby poczuć, jak taka sytuacja może wyglądać. Dobrze przygotowanie potrafi w dużym stopniu ograniczyć stres.

Po trzecie, słuchaj uważnie oraz odpowiadaj konkretnie, jasno i spokojnie na zadane pytania. Przygotuj sobie także swoje dwa pytania, które chcesz zadać. To będzie dowodem na to, że poświęciłeś/aś czas na przygotowanie się do tej rozmowy. Pytania mogą dotyczyć na przykład firmy, w której chcesz pracować (nie pytaj jednak o wysokość wynagrodzenia).

Po czwarte, przyjdź wcześniej (około 10-15 minut) na rozmowę, bądź entuzjastycznie nastawiony/a i miej ze sobą mały notatnik oraz długopis.

Pamiętaj, także, że jeśli czujesz, że popełniłeś/aś błąd lub nie powiedziałeś/aś czegoś tak, jak sobie zaplanowałeś/aś, prowadź dalej spokojnie rozmowę. Nie wpadaj w panikę. Będzie to dowód na to, że sobie radzisz w sytuacji stresowej.

Wygląd zewnętrzny

W stroju obowiązuje minimalizm. Po prostu, bądź elegancki/a. Czyste ubranie i buty (często się na to zwraca uwagę), starannie ułożone włosy, bardzo delikatny zapach i makijaż (zwłaszcza w przypadku Pań) to fundamentalne kwestie. Twój strój powinien być raczej stonowany, chyba, że oferta pracy jest specyficzna. Ponadto, sprawdź, czy w kieszeniach nie masz przypadkiem, np. pieniędzy, które mogą szeleścić albo wypaść.

Pamiętaj także, aby po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej ocenić, co Twoim zdaniem zrobiłeś/aś dobrze lub źle i w przypadku niedociągnięć, postaraj się popracować nad nimi, aby je w pełni usunąć przy następnej rozmowie.

Jeśli, mimo Twoich starań, nie zostaniesz przyjęty do danej pracy, warto zapytać pracodawcę o przyczyny odmowy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego nie robić w przyszłości. I jeszcze jedno, pamiętaj, że szukasz pracy dla siebie. Bądź pewny/a siebie, entuzjastyczny/a i pozytywnie nastawiony/a do otoczenia. To zdecydowanie najbardziej podnosi Twoje szanse na otrzymanie tej pracy.

Opracowanie własne na podstawie: http://www.jobinterviewquestions.org/