Dynamicznie rozwijający się sektor usług IT doprowadził do sytuacji, w której mamy do czynienia z rynkiem kandydata. Dla pracodawców oznacza to konieczność szukania nowych sposobów na znalezienie dobrego specjalisty.

Jak twierdzą eksperci od rekrutacji – obsadzić wakat w branży IT jest coraz trudniej, a zwykłe ogłoszenie o pracę nie gwarantuje już odzewu. Tymczasem konkurencja nie śpi – aż 34 proc. osób, którym zaproponowano posadę w IT, odrzuciła ją, bo dostała inną propozycje. 17 proc. kandydatów nie zdecydowało się na przyjęcie danej oferty, ponieważ zbyt długo czekali na decyzję firmy w sprawie rozpoczęcia z nimi współpracy. Z kolei 29 proc. uznało, że zaproponowane wynagrodzenie jest niesatysfakcjonujące (statystki prowadzone przez Diverse Consulting Group).

Co się liczy dla specjalistów?

Zmnieniający się rynek pracy wyzwaniem dla branży IT Zmnieniający się rynek pracy wyzwaniem dla branży IT Polskie firmy szukają specjalistów. Niestety brakuje wykwalifikowanych pracowników Polskie firmy szukają specjalistów. Niestety brakuje wykwalifikowanych pracowników

Potencjalni kandydaci są już zatrudnieni w firmach, które spełniają ich oczekiwania i gdzie realizują ciekawe projekty. Większość z nich nie odczuwa potrzeby zmiany pracy, a jeśli taka się pojawia, to w ciągu tygodnia zostają oni zaangażowani w kilka procesów rekrutacyjnych, a w przeciągu miesiąca potrafią znaleźć już nowe zatrudnienie. Co jest dla nich najważniejsze? Wynagrodzenie – na zmianę pracy z tych względów decyduje się 37 proc. specjalistów. Ale już aż 23 proc. z nich zwraca uwagę przede wszystkim na to, jakie projekty będzie realizować w nowej firmie. Chęć pracy w konkretnej organizacji to z kolei największa motywacja dla 16 proc. nowozatrudnionych.

Coraz większa liczba ofert na rynku pracy sprawia, że kandydaci są coraz bardziej wymagający – rosną ich oczekiwania i wymagania. Aby przekonać ich do zmiany pracy, nie wystarczy już tylko atrakcyjne wynagrodzenie. Mocną kartą przetargową jest ubezpieczenie medyczne, samochód służbowy czy dofinansowanie do szkoleń (...)

czytaj cały artykuł


źródło: Grupa Nowczesna Firma