Flysar i Manta to nowe bezzałogowe samoloty stworzone przez gliwicki Flytronic. Ten ostatni został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach i wzbudził zainteresowanie Ministerstwa Obrony Narodowej. Manta to jedyny tego typu samolot na świecie, który do wzbicia się w powietrze nie potrzebuje pasa startowego.

Manta to najnowszy samolot bezzałogowy stworzony przez inżynierów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Flytronic. Samolot pod smukłą, przypominającą płaszczkę sylwetką, kryją się innowacyjne na światową skalę rozwiązania. Manta przeznaczona jest do obserwacji, rozpoznania, namierzania celów i śledzenia. Może też przewozić uzbrojenie.

- Prace nad Mantą trwały 5 lat. Projekt realizowało 80 inżynierów, naukowców i techników – mówi Grzegorz Krupa, współzałożyciel firmy Flytronic. – Obecnie trwa postępowanie przetargowe na samoloty bezzałogowy w kategorii "Wizjer" i "Orlik" przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Grupa WB, której Flytronic jest członkiem, zaoferuje systemy FlyEye i Manta. Niemal 100 sztuk naszego FlyEye jest już na wyposażeniu MON – dodaje.

Wyjątkowość Manty polega na możliwości pionowego wzbicia się w powietrze i lądowania, co oznacza, że samolot nie potrzebuje pasa startowego. Start może odbywać się w każdym terenie i w każdych warunkach atmosferycznych. W zależności od wyposażenia waży od 50 do 70 kg, osiąga prędkość do 180 km na godzinę i może unosić się w powietrzu nawet do 18 godzin.

 

czytaj cały artykuł

źródło: onet.pl