Mimo zmieniającej się sytuacji na rynku pracy stale obserwujemy zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów IT. Wynagrodzenia rosną, a kierunki informatyczne stają się powoli jednymi z najbardziej obleganych. Według wyników kilku cykli badania Antal Global Snaphot IT jest jedną z branż, gdzie pracodawcy zatrudniają najbardziej dynamicznie.

Mimo zmieniającej się sytuacji na rynku pracy stale obserwujemy zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów IT. Wynagrodzenia rosną, a kierunki informatyczne stają się powoli jednymi z najbardziej obleganych. Według wyników kilku cykli badania Antal Global Snaphot IT jest jedną z branż, gdzie pracodawcy zatrudniają najbardziej dynamicznie. Ostatni rok pokazuje, że deklaracje zatrudnienia specjalistów IT w przeciągu ostatniego roku nie spadały poniżej 50% przy umiarkowanym odsetku deklarowanych zwolnień. Świadczy to o tym, że jest to branża, gdzie wykwalifikowanym specjalistom i menedżerom najłatwiej znaleźć pracę.

Polscy informatycy są coraz lepiej wykształceni, mają bardziej elastyczne podejście do pracy i są otwarci na częste zmiany. „O ile kiedyś ważna była stabilna posada, o tyle teraz coraz więcej osób częściej zmienia pracę, zakłada własną działalność, jest otwartych na różne formy współpracy. Polska jest znana z wysokiego poziomu edukacji i szkolenia specjalistów IT, dlatego też są oni cenieni na całym świecie. Znowu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co przekłada się na coraz większe oczekiwania wobec warunków zatrudnienia i pracodawcy.” – zauważa Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

Szerokie możliwości kariery i utrzymująca się wysoka dynamika zatrudnienia sprawiają, że informatyka jest coraz częściej wybieranym kierunkiem studiów - w 2011 roku informatyka była piątym najpopularnieszym kierunkiem studiów. Kandydaci do pracy w IT muszą jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach wiedza informatyczna wyniesiona ze studiów nie wystarczy. „Szczególne znaczenie ma wszechstronność pracowników, dlatego od programistów wymaga się nie tylko umiejętności programowania, ale również mile widziana jest wiedza biznesowa, umiejętności analityczne, łatwość nawiązywania kontaktów. Natomiast jeżeli programista planuje rozwijać się w kierunku zarządzania, nierzadko pożądane jest ukończenie studiów MBA, które dają wiedzę dotyczącą zarządzania, finansów i prawa.” – podsumowuje Monika Daczka, Team Leader Antal International, specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów IT.

źródło: Biznes.onet.pl 1 lis 11 czytaj więcej...