Uczelnia

Dla kandydata

Dla studenta

Kontakt

Zwiń menu
Wyróżnione dyplomy

Projekt serii plakatów inspirowanych nocnym niebem z wykorzystaniem autorskich astrofotografii

Autor

Kamil Kupczyk

Data obrony

04.05.2023

Promotor

dr Barbara Major

Specjalizacja

Grafika

  • Grafika

dodano: 15 lutego 2024

Projekt serii plakatów inspirowanych nocnym niebem z wykorzystaniem autorskich astrofotografii

Autor – Kamil Kupczyk

 

1. Cel i podstawowe założenia

 

Celem pracy jest stworzenie cyklu autorskich astrofotografii inspirowanych nocnym niebem oraz kosmosem, które zostaną przedstawione w serii plakatów edukacyjnych wzbogaconych o informacje na temat znajdujących się obiektów. Głównym założeniem jest ukazanie nocnego nieba i tych fragmentów, które są niedostrzegalne w miejskiej zabudowie przez zanieczyszczenie sztucznym światłem, a także zwrócenie uwagi na zjawiska astronomiczne, które umykają w codziennym życiu.

 

2. Realizacja projektu

 

Wykonanie projektu rozpoczęło się od zapoznania z informacjami na temat obiektów oraz zjawisk występujących na nocnym niebie oraz sprzętu jaki jest potrzebny do wykonania zdjęć. Ważnym elementem było wykonanie klatek testowych z różnymi parametrami, by wywnioskować, jakie są problemy, ich rozwiązania oraz jakie są najlepsze ustawienia do osiągnięcia jak najwyższej jakości. Zaplanowanie z wyprzedzeniem kadru z obiektami na niebie o danej porze roku. Poznanie techniki z wykorzystaniem montażu paralaktycznego, stworzenie setek zdjęć z długim czasem naświetlania i klatek korygujących było kluczowe.

 

W następnym etapie przy użyciu programów graficznych do łączenia astrofotografii oraz ich obróbki, stworzyłem kompozycje z wykorzystaniem zdjęć podłoża oraz gwiazd. Ostatnim etapem było sprecyzowanie odbiorcy oraz przygotowanie pod niego plakatu z użyciem wykonanych wcześniej zdjęć i wzbogacenie ich o informacje na temat znajdujących się na nich obiektów wraz z dobraniem wielkości typografii, jej kolorystyki. Ważne było również przygotowanie projektu do druku, wybranie podłoża oraz techniki zadruku, by projekt prezentował się jak najlepiej.

3. Produkt końcowy

 

Cel pracy został osiągnięty. Inspirowałem się obiektami oraz zjawiskami nocnego nieba. Efektem końcowym była seria plakatów przedstawiająca krajobrazy wraz z gwiazdami, konstelacjami i innymi obiektami wraz z informacjami na ich temat w postaci tekstu. Zdobyto również wiedzę na temat całego procesu wykonania astrofotografii jak i również na temat samej astronomii.

 

4. Informacje o możliwości wykorzystania pracy

 

Stworzone plakaty można wykorzystać w placówkach oświaty oraz miejscach poświęconych astronomii takie jak planetaria w celu inspiracji oraz edukacji o kosmosie jak i samej fotografii.

Nadchodzące wydarzenia
Skip to content